مرکز آموزش

بازگشت به مرحله قبل

تنظیمات اولیه ثبت دامنه در سیستم WHMCS نماینده (راهنما شماره 3) چاپ این مقاله 

تنظیمات اولیه ثبت دامنه در سیستم WHMCS نماینده

o       پس از انجام مراحل قبل و پیش از امکان ثبت دامنه در سیستم WHMCS خود، نیاز به تعریف تمام پسوندهای مورد نیاز کاربران خود، ویژگی های هر یک و قیمت ثبت آن ها می باشید. بدین منظور کافی است پس از ورود به بخش مدیریت سیستم مدیریت مشتری خود، از منوی Setup، بر روی گزینه Products/Services و زیر منوی Domain Pricing کلیک نمایید.

o       در صفحه جدید تمام پسوندهایی که تمایل به ارائه خدمات ثبت آن به کاربران خود را دارید اضافه نموده، توجه فرمایید که تنها بخشی از پسوندهای قابل ثبت توسط ماژول نمایندگی دامنه ای که در اختیار شما گذاشته است در صفحه رسمی نمایندگی دامنه  Server.ir ذکر شده است که البته این لیست شامل پسوندهای رایج مانند ir، com، net، org، biz، info و... می باشد و سایر پسوندهای خاص نیز قابل ثبت هستند که در سیستم مدیریت مشتری برای شما تعریف شده است و به هر حال برای اطلاع از قیمت روز دامنه و یا حتی اگر پسوندهای جدید و یا خاص دیگری نیز نیاز داشته باشید می توانید از طریق سیستم تیکتینگ واحد پشتیبانی از داخل ناحیه کاربری Server.ir پسوند مدنظر را اعلام نمایید تا بررسی و در صورت امکان، به لیست پسوندهای قابل ثبت نمایندگی شما افزوده شود.

o       دقت داشته باشید که هنگام تعریف قیمت برای دامنه ها، دامنه های ir تنها امکان ثبت، تمدید برای دوره های یک ساله یا پنج ساله دارند بنابر این قیمت های پسوندهای ملی باید تنها برای این دو نوع پرداخت تعریف شود. همچنین توجه نمایید که حداکثر دوره فعال بودن دامنه های ملی شش سال می باشد در نتیجه در صورت ثبت دامنه پنج ساله ir امکان تمدید پنج سال وجود ندارد. در ارتباط با دامنه های بین المللی برای اکثر دامنه های بین المللی امکان ثبت و تمدید دامنه ها تا دوره ده ساله فراهم گشته است که قیمت هایی که شما در این بخش تنظیمات می فرمایید در واقع قیمت های فروش شما (مبلغی که کاربران شما به شما پرداخت خواهند نمود) می باشد و قیمت های خرید شما برای پسوندها و بازه های زمانی مدنظر در صفحات مذکور و مطابق قوانین و اطلاع رسانی ها خواهد بود. همچنین توجه نمایید در صورت ثبت سفارش انتقال برای دامنه های ملی و بین المللی به صورت پیش فرض تنها یک سال دامنه تمدید خواهد شد.

o       در بخش رو به روی هر پسوند جدیدی که ایجاد می فرمایید علاوه بر گزینه تنظیم قیمت ها، پنج ستون تنظیماتی قرار دارد که:

  •         ستون DNS Management مربوط به ارائه امکان مدیریت حرفه ای رکوردهای دامنه (به جز بحث نیم سرورها که پیشفرض فعال است) می باشد.
  •         ستون Email Forwarding مربوط به امکان هدایت کردن ایمیل های یک دامنه از سمت مدیریت دامنه است.
  •         ستون ID Protection مربوط به امکان خرید خدمات Whois Proxy (پنهان کردن اطلاعات مالک دامنه) می باشد.
  •         ستون EPP Code مربوط به امکان دریافت رمز انتقال جهت انتقال دامنه به مرکزی دیگر یا تغییر مالک دامنه می باشد.
  •          ستون Auto Registration مربوط به مرکز ثبت دامنه ای است که تمایل دارید سفارش های آن پسوند را مدیریت نماید.

که طبیعتاً به منظور ثبت، تمدید و انتقال سفارش های دامنه خود توسط Server.ir در ستون پنجم رو به روی تمام پسوندهای مدنظر، باید ماژول نمایندگی Serverir انتخاب گردد. همچنین در خصوص ستون های دیگر طبق امکاناتی که پسوندهای مختلف مراکز ثبت در اختیار کاربران خود قرار می دهند پیشنهاد می کنیم:

o       برای تمام پسوندهای ملی (…, id.ir, co.ir,.ir) تنها ستون چهارم که مربوط به EPP Code یا دریافت رمز انتقال می باشد را فعال نمایید و سایر ستون های اول، دوم و سوم را غیرفعال باقی بگذارید.

o       همچنین برای تمام سایر پسوندها تنها ستون های اول، سوم و چهارم که مربوط به امکانات مدیریت حرفه ای رکوردها، تهیه خدمات پنهان سازی اطلاعات مالک دامنه و دریافت رمز انتقال می باشد را فعال نمایید و در انتهای صفحه گزینه ذخیره را انتخاب فرمایید.

o       حتماً توجه داشته باشید که فعالسازی گزینه ID Protection یا همان پنهان سازی اطلاعات نماینده دامنه (Whois Proxy) مطابق قوانین و شرایط ثبت دامنه ها، شامل هزینه اضافه برای شما خواهد شد (که البته این امکان تنها برای پسوندهای بین المللی فعال است و برای دامنه های ملی، مرکز ایرنیک در زمان نگارش این راهنما هنوز این امکان را فراهم نکرده است) بنابر این حتماً بدین منظور متناسب با تعرفه های خرید خود، در بخش کناری همین صفحه Domain Pricing در بخش مربوط به Domain Addons، هزینه سالانه این خدمات ID Protection را برای کاربران خود تنظیم نمایید و مطمئن شوید که پیش از دریافت وجه مربوط به این خدمات، این گزینه را برای کاربران خود فعال نمی فرمایید. همچنین توجه داشته باشید که در گذشته از ID Protection جهت پنهان سازی اطلاعات مالک دامنه بود اما با توجه به قوانین جدید GDPR به صورت پیش فرض اطلاعات مالک دامنه پنهان خواهد شد (البته این امکان صرفاً برای دامنه های بین المللی است و در زمان نگارش این متن متأسفانه این امکان از سمت مرکز ایرنیک برای دامنه های ملی وجود ندارد)، بنابراین کاربرد دیگر فعال سازی ID Protection در حال حاضر این است که اطلاعات نماینده دامنه نیز پنهان خواهد شد.

o       همانطور که پیش از این ذکر گردید، مجدد تأکید می شود که امکان ID Protection یا همان Whois Proxy برای دامنه های ملی که توسط ایرنیک ثبت می شوند، پشتیبانی نمی شود بنابر این حتماً مطمئن شوید که تیک این گزینه برای پسوندهای ir در صفحه تعریف پسوندها غیرفعال باشد زیرا در غیراینصورت هزینه مبلغ این خدمات به صورت خودکار از شارژ نمایندگی شما کسر خواهد شد اما به این دلیل که این سرویس در دامنه های ir پشتیبانی نمی شود تغییری در نتیجه عملکرد خدمات شما نخواهد داشت.

-   سایر تنظیمات ویژه امور ثبت، تمدید و انتقال دامنه های سیستم WHMCS شما علاوه بر تنظیمات عمومی و...، در منوی اصلی Setup بخش مدیریت، زیر منوی General Setting می باشد. در صفحه مذکور بخش های Orders و Domains تنظیمات مربوط به رفتار سیستم شما در نحوه برخورد با سفارشات و دامنه ها را در کنترل خواهند نمود.

-   مطابق قوانین و خدمات Server.ir، مسئولیت ناشی از تمام عملکردها و تنظیمات ناصحیح، سفارشات ناخواسته و یا تمام مواردی که از سمت سیستم WHMCS نماینده به صورت عمداً یا سهواً به Server.ir ارسال شود بر عهده نماینده می باشد و مسئولیتی بر عهده Server.ir نخواهد بود.

آیا این پاسخ مفید بود؟

مقالات مرتبط

نحوه اخذ نمایندگی دامنه
سوال : برای گرفتن نمایندگی دامنه باید چه کاری انجام دهم؟پاسخ : در خصوص نمایندگی دامنه با پرداخت...
آیا Function update در ماژول نمایندگی دامنه پشتیبانی می شود؟
برای دامنه های ملی به روز رسانی پشتیبانی نمی شود (این ویژگی در ایرنیک قرار ندارد.)به صورت کلی هر...
نصب و راه اندازی اولیه سیستم مدیریت مشتری WHMCS (راهنما شماره 1)
     نصب و راه اندازی اولیه سیستم مدیریت مشتری WHMCS برای نصب و استفاده از ماژول نمایندگی به...
نصب و فعال سازی ماژول نمایندگی دامنه (راهنما شماره 2)
    نصب و فعال سازی ماژول نمایندگی دامنه: o       از تمام فایل ها و دیتابیس سیستم WHMCS خود یک...
آماده سازی ناحیه کاربری نماینده جهت ارسال سفارش و ثبت اولین دامنه (راهنما شماره 4)
  آماده سازی ناحیه کاربری نماینده جهت ارسال سفارش و ثبت اولین دامنه o    اطلاعات رابط های...