مرکز آموزش

بازگشت به مرحله قبل

SSH مخفف کلمه ی Secure shell یک پروتکل امن برای ایجاد ارتباط بین Client(سرویس گیرنده) و Server(سرویس دهنده) است. SSH قبل از ارسال اطلاعات انها را در سمت کاربر (بدون دخالت کاربر) رمزگزاری کرده وبه سرویس گیرنده می فرستد.

SSH در دو نسخه SSH-1 و SSH-2 وجود دارد. (پس از ورود به صفحه SSH با استفاده از کد # ssh -v میتوانید از ورژن SSh خود مطلع شوید). Open SSh نسخه باز openSource این نرم افزار است که برای سیستم عامل لینوکس و یونیکس و مک قابل استفاده است. برای ویندوز هم از برنامه ی معروفی به نام PUTTYاستفاده می شود. 

پس از نصب PUTTY در  صفحه نخست ادرس هاست(برای مثال Server.ir) یا در صورتی که هاستتان با مشکل رو به رواست IP را وارد نمایید. Conection type را برروی SSH بگزارید و بر روی گزینه ی Open کلیک نمایید. صفحه ی مشکی برای شما باز می شود که در ان username و پسورد از شما خواسته می شود. پس از وارد کردن user و pass شما قادر خواهید بود Command های دلخواه خود را وارد کرده و تغییرات مورد نیاز را در هاست خود ایجاد نمایید. بیشترین کاربرد SSH زمانی نمایان می شود که به دلیل بروز مشکلی شما قادر به Login کردن در Cpanl خود نیستید. در چنین وضعیتی تنها از طریق SSH می توانید به فایل هاینتان دسترسی پیدا کنید.

همانطور که در ابتدا اشاره کردیم SSH از لغتی به معنای سپر SHELL گرفته شده است. SHELL یک قطعه نرم افزاریست که به کاربر اجازه دسترسی مستقیم به سیستم عامل را میدهد. اکانت Shell اکانتیست که به کاربر اجازه ی دسترسی به نرم افزار شل کامپیوتری را از راه دورمیدهد. برای انجام این فرایند اکانت شل به یک پروتکل امن جهت انتقال اطلاعات نیاز دارد این پرونکل SSH نام دارد.

 

آیا این پاسخ مفید بود؟

مقالات مرتبط

VPS چیست؟
  VPS مخفف ( Virtual Private Server ) یا سرور مجازی یک ماشین مجازی است که توسط خدمات میزبانی...
سرور اختصاصی چیست؟
    پیش از این در مورد VPS و یا همان سرور مجازی با شما سخن گفتیم. حال میخواهیم با شما در مورد...
سرور مجازی در مقابل سرور اختصاصی (مقایسه)
برای کسانی که راه اندازی یک سایت ساده و معمولی را در سر دارند هاست اشتراکی همیشه پاسخگو بوده است...
آموزش وب سایت پنل
در صورتی که کنترل پنل شما وب سایت پنل و یا mspcontrol می باشد می توانید از مقالات آموزشی ما در...
اینترانت چیست؟
اینترانت یک شبکه کامپیوتری است که از تکنولوژی و فناوری پروتکل اینترنت استفاده می کنند تا اطلاعات،...