مرکز آموزش

بازگشت به مرحله قبل

میزبانی وب و انواع آن چاپ این مقاله 

زمانی که شما سایتی طراحی کرده اید و در اختیار دارید به فضایی برای اپلود فایل های خود بر روی ان نیازمندید. این فضا توسط  شرکت های ارائه دهنده خدمات هاستینگ به شما ارائه می شود. شرکت های هاستینگ فایل های سایت شما را بر روی کامپیوتر های قدرتمند (وب سرور ها) نگه داری می کنند که خود به شبکه های بسیار پر سرعت متصل اند. زمانی که شخصی ادرس سایت شما را در مرورگر خود وارد می کند اینترنت به وب سروری که اطلاعات سایت شما (فایل های upload شده) بر روی ان قرار گرفته رجوع می کند و ان اطلاعات را به کامپیوتر متقاضی باز می گرداند. بدین طریق کاربران می توانند سایت شما را مشاهده و از مطالبش استفاده نمایند.

 

هرچیزی که به سازماندهی این سرور ها و نرم افزارهایش، امنیت، پشتیبانی، پهنای باند، سرعت و صدها مورد دیگر اشاره داشته باشد به میزبانی وب مربوط می شود. به دلیل میزبانی میلیون ها سایت، شرکت های هاستینک دیتاسنتر های خود را دارند تا بتوانند خدمات هاستینگ را به نحو احسنت انجام دهند
اتواع میزبانی وب:

میزبانی اشتراکی (hosting plans)
میزبانی سرور مجازی (VPS Hosting)
میزبانی اختصاصی (dedicated hosting)

این نوع میزبانی وب از متداول ترین و رایج ترین روشهاست. میزبانی اشتراکی سرویسی است که در ان یک سرور بین تعداد زیادی مشتری به اشتراک گذاشته شده است. این اشتراک شامل سخت افزار سرور و نرم افزار های بر روی سرور نیز خواهد شد. برای افرادی که نیاز به یک سایت معمولی دارند این هاست هاست مناسبی می باشد.
ارزان بودن و کاربری ساده از دلایل محبوبیت این هاست ها می باشد.
اشتراکی بودن سرور باعث کند شدن ان در بعضی مواقع خواهد شد این عامل نیز ضعف هاست اشتراکی محسوب می شود

 

میزبانی سرور مجازی به زبان ساده چیزی بین هاست اشتراکی و هاست اختصاصی است. سرور مجازی سخت افزار سرور را همانند هاست اشتراکی بین سرور ها به اشتراک می گذارد. تکنولوژی مجازی سازی ویژه ای که در این سرور ها به کار رفته است که سرور را به قسمت های جدا تقسیم می کند. با این حساب هر سرور مجازی منابع مخصوص به خود را دارد و به مانند یک سرور اختصاصی می تواند تنظیم شود.از ویژگی های ابر سرور ها می توان به انعطاف پذیری ان ها،ازادی در تنظیمات سرور، داشتن منابع منحصر به فرد اشاره نمود.

  

سرور های  اختصاصی به نوعی اصل و ریشه میزبانی وب هستند.همان طور که از نام ان پیداست شما سروری را در اختیار می گیرید(اجاره می کنید) و تمامی دسترسی ها را در اختیار دارید. سرور اختصاصی را می توان به یک خانه ی شخصی تشبیه نمود که فقط به شما تعلق دارد .(تفاوت اصلی ان با سرور مجازی  نیز در همین مورد است.سرور مجازی مانند اپارتمان هستند اما سرور اختصاصی شخصی است)
 

 

آیا این پاسخ مفید بود؟

مقالات مرتبط

FTP چیست؟
بدون شک اصطلاح FTP  را خیلی شنیده اید اما شاید هیچگاه در پی یافتن معنی و کاربرد آن نبوده اید! در...
نحوه اتصال به پروتکل FTP
چندی پیش مقاله ای منتشر کردیم و در آن به اینکه پروتکل FTP چیست پرداختیم و این پروتکل را به شما...
آموزش ساخت اکانت FTP در هاست
 در چند مقاله قبل در خصوص اینکه چگونه به اکانت FTP متصل شویم و یا اینکه اصلا پروتکل FTP چیست به...
هاست و وب هاستینگ چیست؟
 خدمات میزبانی وب نوعی از خدمات میزبانی اینترنت می باشد که امکان معرفی سازمان ها و اشخاص را در...
تفاوت هاست ویندوز و لینوکس
با توجه به اینکه هدف ما، معرفی خدمات هاست و میزبانی می باشد، در نظر داریم در این مطلب به زبانی...