مرکز آموزش

هاست و وب‌هاستینگ چیست؟  چاپ این مقاله

 خدمات میزبانی وب نوعی از خدمات میزبانی اینترنت می باشد که امکان معرفی سازمان‌ها و اشخاص را در سطح جهانی و توسط وب سایت آن ها فراهم می‌سازد، میزبان‌وب، شرکت‌هایی هستند که فضایی از سروری که متعلق به خودشان است و یا برای کاربران آماده کرده اند را در اختیار مشتریان خود قرار می‌دهند که البته غالباً این سرور ها در دیتاسنتر نگهداری می‌شوند و از اتصال اینترنتی مطمئنی برخوردارند.

میزبانان وب در صورت داشتن دیتاسنتر می‌توانند امکان نگهداری و اتصال به اینترنت را برای سرور افراد و شرکت های دیگر نیز فراهم نمایند که به این نوع خدمات آن ها Colocation و یا خدمات میزبانی و نگهداری سرور گفته می‌شود، نام دیگر Colocation به زبان آمریکای لاتین یا فرانسوی Housing می باشد.

گستره خدمات میزبانی وب بسیار بسیار وسیع می باشد و البته پایه ای و بنیادین ترین آن، میزبانی صفحات وب و فایل های کم حجم می‌باشد، در این نوع خدمات هاستینگ، فایل ها توسط پروتکل انتقال داده یا FTP و یا یک رابط نمایشی تحت وب مانند امکانات کنترل پنل های هاست و... بر روی سرور آپلود می‌شوند، فایل ها معمولاً دقیقاً مشابه حالت اولشان و یا با پردازشی بسیار اندک به وب یا شبکه منتقل می شوند. بسیاری از شرکت های ارائه دهنده خدمات اینترنتی یا (ISP) ها این خدمات انتقال داده یا اطلاعات را به صورت رایگان به کاربرانشان ارائه می‌دهند، اشخاص و سازمان ها می توانند از شرکت های ارائه دهنده خدمات اینترنتی متفاوت زیادی بهره ببرند، البته لازم به ذکر است هاستینگ وب‌سایت شخصی غالباً می‌تواند رایگان، با اسپانسرهای تبلیغاتی و یا بسیار ارزان انجام گیرد اما میزبانی و هاست وب سایت های تجاری بسته به حجم و نوع سایت ها با هزینه های بیشتری انجام می‌گیرند.

میزبانی تک صفحه‌ ای معمولا برای وب‌سایت های شخصی آزاردهنده می‌باشند چرا که وب‌سایت های پیچیده از مجموعه های ترکیبی بیشتری تشکیل شده است که شامل پشتیبانی از دیتابیس یا مرکز داده و یا پلتفرم های توسعه نرم افزار مانند PHP ،Ruby On Rails ،ColdFusion و یا ASP.NET نیز می‌باشند، این امکانات به کاربران این اجازه را می‌دهند که اسکریپت ها و کدهایی برای نرم افزارهای تحت وب مانند انجمن گفتگو (Forume) و یا سیستم های مدیریت محتوا و... بنویسند و یا نصب نمایند، همچنان امکاناتی مانند Secure Sockets Layer یا SSL برای تجارت الکترونیک فراهم گشته است، که مجموع این خدمات میزبانی داده و کنترل پنل و... در قالب هاست اشتراکی توسط Server.ir فراهم می‌گردد.

هاست یا میزبان از یک Interface (رابط کاربری نمایشی) یا کنترل پنل برای مدیریت وب سرور (میزبان شبکه) و نصب اسکریپ ها نیز بهره می‌برد، به علاوه این که کنترل پنل ها ماژول ها و نرم‌افزارهای خدماتی دیگری مانند ایمیل، نرم افزار های آماری و... را نیز در بر می‌گیرند، برخی هاست ها برای کاربری های خاصی مانند خدمات تجارت الکترونیک و یا نرم افزارهای بخصوصی اختصاصی سازی می‌شوند که غالباً این نوع هاست ها توسط کمپانی های بزرگی استفاده می شود که نیاز به ساختارهای شبکه خارجی و... دارند.آیا این پاسخ مفید بود؟

مقالات مرتبط

آیا open_basedir بروی هاست های اشتراکی فعال است یا خیر؟
open_basedir یک قابلیتی می باشد که می توان مقدار دسترسی به فایل هایی توسط زبان php و حتی فایل های...
نحوه فعال سازی allow_url_fopen در هاست های اشتراکی
این function معمولا برای ربات های تلگرام یا نرم افزار های مشابه کاربری دارد.برای فعال سازی...
MangoDb و nodjs
nodjs و mangoDb توسط cPanel پشتیبانی نمی شود و امکان استفاده از آنها برروی هاست لینوکسی میسر...
حذف password security
سوال: چگونه می توانم پسوردی که برروی یکی از فولدر ها در cPanel گذاشته بودم را بردارم؟پاسخ: برای...
ست کردن Cron Job در هاست اشتراکی
در صورتی که تمایل دارید تا برروی هاست خود برای اسکریپت خاصی که نیاز است به صورت مداوم و دوره ای و...